Cafe Dekorasyonlarında Retro Ve Vintage Seçenekleri Neler?

Cafe Dekorasyonlarında Retro Ve Vintage Seçenekleri Neler?

Retro ve Vintage kavramları hayatımıza yeni girmiş olsa da özellikle cafe dekorasyonları kapsamında oldukça sık tercih edilen seçeneklerin başında geliyor. 70 ve 80'lerin genel dekoratif motiflerini barındıran her iki stil, birbirinden temel olarak tek bir noktada ayrılıyor. Retro tarzı cafe dekorasyon modellerinde gerçekten eski mobilya ve aksesuarlar kullanılmaktadır. Vintage dekorasyonu ise eski gibi görünen fakat tamamen yeni olan üretimleri tanımlamaktadır.

Kafelerin Retro ve Vintage Tarza Yönelmesinin Nedenleri

1- Daha Konforlu ve Dekoratif Olması: Yeni tarz cafe dekorasyonları dekoratif olmaktan ziyade işlevsel bir tabanda yer almaktadır. Amaca yönelik hizmet kapsamında değerlendirilen bu dekorasyon fikirleri birbirinden çok farklı olmamakla beraber konfor açısından da bekleneni verememektedir. Bu da eskitme tarzı cafe dekorasyon fikirlerinin daha çok sahiplenilmesini mümkün kılmaktadır.

2- Müşteri Sayısını Arttırması: Bilindiği üzere kafeye giden çoğunluğun yaş ortalaması 18 - 40 arasında seyretmektedir. Genç nüfusun ilgisini çeken ana moda ve dekorasyon akımları ise vintage, rustik ve retro üçgeninde şekillenmektedir. Kafelerini bu tarzda dekore ede mekan sahipleri müşteri sayısının büyük bir hızda arttığını ifade ediyorlar.

3- Yüzlerce Farklı Aksesuara Ev Sahipliği Yapması: Yüzlerce farklı tablo, duvar kağıdı ve buna benzer aksesuar retrocafe dekorasyonları kategorisinde alıcılarla buluşuyor. Kafelerini özgürce ve tam olarak istedikleri gibi dekore etme fırsatını yakalayan kişiler, çeşitlilik açısından çok daha rahat hareket etme imkanına sahip oluyorlar.

Her Kafenin Vazgeçilmezi: Vintage Plakalar

Özellikle İstanbul, İzmir, Ankara gibi büyük şehirlerin semtlerinde yer alan kafelerde vintage plakalara rastlamak mümkün. Plakalar, duvarlara gelişigüzel ya da belli bir simetri alanında dizilerek göze hoş gelen dekoratif bütünlükler sunuyor. Aynı zamanda kafenin menüde yer alan ürünlerini tanımlamada belirleyici bir rol oynuyorlar. Örneğin egzotik kahve türleri satan mekanların duvarlarında yer alan kahve plakaları buna örnek olarak gösterilebilir. Aynı cafe dekorasyon planlarında pizza, bira ve buna benzer onlarca farklı ürünün temsiline de yer veriliyor.

Eskitme Yön Tabelaları

Üzerinde ''kafe'' yazılı olan yön tabelaları mekanların giriş katlarında yer alarak dikkat çekici bir reklam vazifesi de görüyor. Aynı zamanda mekanın dışında kullanılarak seyyar bir tabela işlevi de görüyor. Son derece hafif olan bu aksesuarların bir yerden başka bir yere taşınması da son derece kolay. İstenilen renkte ve ebatta üretilen retro yön tabelalarında en popüler renkler ise kırmızı ve turuncu gibi kolay fark edilebilen renklerden oluşuyor.

Metal Duvar Tablolarıyla Fark Yaratan Dekorasyonlar

Metal plakası ve İngilizce kelimeleriyle bir zamanların Amerikan publarını andıran bu özel tasarımlar da Türkiye'deki kafelerin ilk sıralarda yer alan tercihlerinden bir diğeri. ''Coffee'' kelimesini işaret eden el ise klasik bir tasarım olup göz aşinalığı yaratması bakımından tercih ediliyor. Bu duvar tablolarının en önemli özelliği boş kısımlarına tebeşir ile yazı yazılabiliyor olmasıdır. Kafeye gelen misafirler duvar tablolarına istediklerini yazarak dekorasyonların içerisinde doğrudan yer alabiliyor.