Cafe Dekorasyonunda Farklılık Nasıl Oluşturulur?

Cafe Dekorasyonunda Farklılık Nasıl Oluşturulur?

Kafe ve mekanlarda oldukça çeşitli konseptler bulunmaktadır. Kafe de bunlardan bir tanesidir. Daha çok içecek çeşitlerinin ve atıştırmalık menülerinin de sunulduğu mekanlardır. Sayıları oldukça fazla olan bu kafeler birbirine çok yakın konseptler ile oluşturulmaktadır. Farklılık oluşturmak ve benzerlerinden ayrılmak isteyen kafeler bunu sunumları ve hizmetleri ile yapmaya çalışmaktadır. Ancak farklılık oluşturmak için görüntü ve müşteride oluşturulan ilk algı oldukça önemlidir. Bunun için de dekorasyon fikirlerini genişletmek gerekmektedir.

Etkili Bir Cafe Dekorasyonu İçin Neler Yapılmalıdır?

Öncelikle kafe adı altında hizmet veren yerleri incelemek gerekmektedir. Hem yakın yerlerde olanı hem de dünya çapında inceleme yapmak gerekmektedir.

Yakın yerde olan işletmelerin benzeri olmaktan kaçınırken, dünya çapında olup yakında olmayan cafe dekorasyon konseptlerinden ilham almak ikinci aşama olmalıdır.

Farklı ve benzersiz bir kafe dekorasyunu yaparken müşteri beklentileri de göz önünde bulundurulmalıdır. Böylece karar vermek daha kolay olacaktır. Bir kaç kafe dekorasyonu önerisi vermek gerekirse şu şekilde sıralama yapılabilir.

Genç ve Dinamik Bir Görüntü

Hareketli ve canlı bir dekorasyon örneği ile özellikle genç nüfusun dikkatini çekmek mümkün olacaktır. Ayrıca kendini genç hisseden herkese konforlu bir mekan sunulmuş olacaktır. Ayrıca dinamik ve hareketlilik özenle tasarlanan mekanın atmosferini değiştirecektir. Özenli tasarım süreci ise dinlenmeyi destekleyecek bir hareketlilik kazandırılmasını sağlayacaktır.

Sıra Dışı Görüntü Yakalamak

Konfor ve şıklıktan ödün vermezken etkili bir görüntü yakalamak mümkün olacaktır. Sıra dışı mobilya, aksesuar ve konsept yaklaşımı ile alışılmışın dışına çıkmak mümkün olacaktır. Çok fazla abartmadan uyumlu objelerin seçimi ile oldukça farklı bir kafe oluşturmak mümkün olacaktır.

Eskinin Yeni İle Buluştuğu Mekan Dekorasyonu

Eski mobilya ve aksesuarların bulunduğu bir cafe dekorasyon konsepti de etkili olacaktır. Eskiye özlem her zaman var olan ve var olacak bir durumdur. Eskiyi anımsatan şık ve konforlu bir kafe oluşturmak etkili olabilir. Geçmişi hatırlatan ve anılara yolculuk yapılacak bir mekan tasarımı ilgi çekici olacaktır. Retro ve rustik tarz dekorasyon yaklaşımları ile istenilen farklılığı oluşturmak mümkün olacaktır.

Sanatsal Etki Oluşturacak Dekorasyon Örneği

Sanatsal obje ve simgelerin hakim olduğu tasarımlara yer verilebilir. Bu cafe dekorasyon örneğinde ise ahşabın yoğun kullanımı dikkat çekmektedir. Renkler, masa ve sandalyeler ile birlikte tarihi değeri olan objeler kullanılmaktadır. Tarihi bir atmosfer oluştururken çeşitli objelerden faydalanmak mümkün olmaktadır. Bu objelere kitaplar, eski radyo ve plaklar, fotoğraflar ve tablolar kullanılabilir.

Bahçeli ve Doğayı Anımsatan Dekorasyon Modelleri

En yaygın ve en çok istenilen bahçeli kafelerdir. Ancak bahçesi olan kafeyi çeşitli şekillerde dekore etmek mümkün olacaktır. Doğayı hatırlatan bitkiler ile kafenin benzersiz bir yer olması sağlanabilmektedir. Bu sayede müşterilere doğa ile iç içe olma imkanı da sunulabilir. Gelecek yıllarda da en trend kafe dekorasyonu doğal bahçelerin olduğu dekorasyonlar olacaktır.