Dar Mutfaklar için Dekorasyon Önerileri Nelerdir?

Dar Mutfaklar için Dekorasyon Önerileri Nelerdir?

Son dönemlerde mimari projelerde mutfaklara daha sınırlı alanlar verilmektedir. Bu durum ise mutfaklarda yeni dekorasyon fikirlerini zorunlu hale getirmiştir. Dar mutfakları etkili dekorasyon önerileri ile daha kullanışlı hale getirmek mümkündür. Bu konuda profesyonel bir iç mimar ile çalışmak her zaman etkili sonuçlar doğurmaktadır.

Peki, iç mimarlık firmaları dar mutfaklarda etkili alanlar oluşturmak için neler yapıyor? En küçük alanları dahi etkili olarak kullanmak mümkün müdür? Modern mutfak dekorasyonları ile elbette mümkündür.

1. Dolap İçi Düzenleyiciler

Profesyonel olarak yapılan iç mimarlık çalışmalarından biri de dolap içi düzenleyicilerdir. Evlerin birçok alanında tercih edilen dolap düzenleyiciler en çok mutfaklarda tercih edilmektedir. Özellikle köşe dolaplar için çelik düzenleyiciler sayesinde tüm tencere ve tavaları ortadan kaldırmak mümkün hale getiriliyor. Dolap kapaklarına monte edilen askılıklar da etkili dolap içi düzenleyici önerileri arasındaki yerini alabilir.

2. Duvarların Etkili Gücü

Dar mutfaklarda duvarlar da değerlendirilirse geniş alan yaratmak mümkündür. Duvarlara monte edilen askılara tencere, tava ya da kepçeler asılabilir. Bu durum ortamda egzotik bir hava yaratmaktadır.

Mutfak tasarımına dekoratif zenginlik katmaya da yardımcı olmaktadır. Duvarlar küçük ya da büyük çaptaki raflarla da desteklenebilir. Özellikle son dönemlerde tecrübeli iç mimarlık tasarımlarında raflar ön plana çıkıyor. Mutfağın bir köşesindeki yerini alan raflara rengarenk kupaları yerleştirerek ferah bir ortam oluşturulabilir.

3. Açılır Kapanır Masa Sandalyeler

Açılıp kapanabilen, kullanılmadığında toplanıp köşeye koyulan mutfak masaları yıllardan beri mevcuttur. Ancak modern mutfaklarda duvara monte edilebilen masalar ve sandalye tasarımları dikkat çekiyor. Böylece kenarda yer kaplayan ve durmadan farklı yerlere taşınan masa kalabalığı ortadan kalkacaktır. Sadece yemek saatlerinde kullanılan modern masalar mutfağınıza dekoratif bir zenginlik katacaktır.

4. Açılıp Kapanır Tezgah Tasarımları

Mutfakta zaman zaman, özellikle de misafirler geldiğinde, daha geniş tezgaha ihtiyaç vardır. Ancak mutfakta yeterli yer olmadığı zaman ne yapılmalı? Böyle bir durumda ana tezgaha monte edilen açılır kapanır tezgahlar işinizi görecektir. Birçok iç mimarlık şirketleri mutfak tasarım projelerinde bu detaya yer vermektedir. Bu detay kimi zaman da tekerlek sistemi ile tasalanır. Mutfaklara Avrupai bir hava katmasının yanı sıra oldukça büyük kolaylık sağlayacaktır.

5. Işıklandırma Sistemi Fikirleri

Geniş alanlarda ışıklandırma daha kolay alternatifleri barındırır. Ancak dar bir alanda daha dikkatli olmak gerekmektedir. Dar mutfaklarda loş ışıklandırma ortamı boğmaktan başka bir işe yaramayacaktır. Daha doğal ışıklandırma sistemleri dar mutfaklar için önemli bir alternatiftir.

Yemek masası ve mutfak tezgahını rahatça aydınlatmaya yarayan bir ışık sistemi mutfakta daha kolay çalışmaya imkan tanır. Bu sistem aynı zamanda da mutfağınızın modern zenginliğinin fark edilmesine de imkan tanır. Mutfaklarda ışıklandırma fikirleri için profesyonel bir iç mimarlık ofisleri ile iletişime geçmek mümkündür.