Evin Boyutuna Göre İç Dekorasyon Nasıl Yapılır?

Evin Boyutuna Göre İç Dekorasyon Nasıl Yapılır?

Her kadın evinin estetik görünmesini ister. Görüntü kadar işlevsellik de önemlidir. Evin görünümünün aynı zamanda ergonomik olması gerekir. Kadınlar her ne kadar dekorasyona meraklı olsa da kimi zaman evlerini dekore edebilecekleri zamanı bulamazlar.

Zamanı olanlar da beğendiği her şeyi alarak bütünlük yerine farklı tarzlarda ve farklı renklerdeki objelerin uyumsuzluğundan yakınırlar. İşte tam da bu nedenden dolayı iç mimarlık firmaları vardır.

İç Mimarlık Hizmetinin Ücreti Nasıldır?

Düşük bütçelerle evinizde değiştirmek istediğiniz mekanları düzenleyen iç mimarlık şirketleri hayal ettiğinizden çok daha fazlasını tahmin ettiğinizden daha düşük bütçelerle sizin için sunar. Tüm alanlarda çalışabilen iç mimarlar, özellikle küçük alanların daha işlevsel hale gelmesine katkıda bulunurlar.

Küçük Evler Nasıl Dekore Edilir?

Evi küçük olduğu için hiçbir eşyanın sığmayacağını düşünenler henüz iç mimarlık ofisleri ile çalışmamış demektir. İç mimarların küçük evler için birçok yaratıcı fikri vardır. Bu fikirler için genel olarak verilen tüyolar benzerlik gösterir. Küçük evleri daha geniş ve ergonomik hale getirmek için yapılabilecekler şunlardır;

• Yemek masasının olduğu bölümü komple ayna ile kaplayarak odanın daha büyük görünmesini sağlayabilirsiniz.

• Televizyon ünitesinin etrafına küçük raflar ekleyerek fazladan depolama alanı kazanabilirsiniz.

• Zemin döşemelerini açık renklerde tercih ederek odanın olduğundan daha büyük görünmesini sağlayabilirsiniz.

• Odada ölü alan bırakmamak için uygun olması durumunda L koltuk kullanabilirsiniz. Böylece evinize gelen misafirleri rahatlıkla ağırlayabilirsiniz.

• Odanın genel renginin tam zıt renginde dekorasyon ürünleri tercih ederek misafirlerinizin odak noktasını değiştirebilirsiniz.

• Ölü alanları değerlendirmek için özel mobilyalar hazırlayabilirsiniz.

• Mümkünse odanın camını büyütüp içeri daha fazla doğal ışık girmesini sağlayabilirsiniz.

Ya Büyük Evler?

Büyük evlerin dekore edilmesi sanılanın aksine küçük evlerden daha zordur. iç mimarlık firmaları her ne kadar büyük evlerde daha fazla dekorasyon ürünü kullanabilse de alanların birbiri ile uyumlu olması önemlidir. Büyük evlerde mümkün olduğunda alanlar birbirinden ayrılmalıdır.

Örneğin; yemek masası ile oturma köşesi birbirinden bağımsız odalarmış gibi düşünülebilir. Her iki bölüm de farklı tarzlarda tasarlanabilir.

Büyük Evler için Bunlara Dikkat

Büyük evlerde yapılacak dekorasyonda renk ve konsept sınırlaması yoktur. Kişinin tercihine göre evin içerisinde ekstra bir oda dahi yapılabilir. Büyük evlerin dekore edilmesinde dikkat edilmesi gerekenler ise şunlardır;

• Zemin renkleri çok açık kullanıldığında ev konseptinin dışına çıkılabilir. Bu nedenle ahşap rengi tercih edilmelidir.

• Tasarlanacak alanda gün ışığının geldiği bölüm oturma köşesi olarak planlanmalıdır. Böylece doğal ışıktan faydalanarak enerji tasarrufu edilebilir.

• Tasarım aşamasında iç mimar şirketinin önerisiyle zemin döşemeleri farklı renk ve modellerde kullanılabilir. Büyük evler büyük mobilyalar gerektirdiğinden duvarınızın bir köşesine devasa bir tablo asabilirsiniz.

• Sadelikten yana olanlar soft renkleri tercih edebilir. Koltuk seçiminde daha gösterişli modeller tercih edilebilir.

• Elektrikli şöminelerle dekore edilecek alanın havasına romantiklik katılabilir.