Gelecek yıllarda Restaurant & Cafe Tasarım Trendleri

Gelecek yıllarda Restaurant & Cafe Tasarım Trendleri

Endüstriyelleşmiş hayatlarımız hepimizde gelecek kaygısı, geleceğini garanti altına alma ve bu düzende hayatlarımızı kurma yolunda zamanın bizlere sunduğu şartlarla birlikte birçok zorluklar çekmekteyiz.Hepimizin iş hayatındaki stresi neticesinde genellikle mesai bitiminden hemen sonra evlerimize geçmek yerine arkadaşlarımızla vakit geçirmeyi bir kahve içmeyi, sosyalleşmeyi arzularız ve doğal sonucu olarak günümüz insanları bütün bunları alışkanlık haline getirmesi sonucunda cafe ve restaurantlara olan talebin, bu durumun ve kültürün artışı ile bir gün cafe açma hayali, günümüz koşullarında genç kuşak arasında gerçeğe dönüşmekte ve yeni konseptler üretmek için arayış içindedirler. Bizim de en çok karşılaştığımız sorulardan biri olan “cafe konseptleri, restaurant konseptleri, mekan konseptlerı” konusu ile ilgili bir takım düşüncelerimize yer vermeye çalıştık. Gelecek yıllarda bizi bekleyen cafe dekorasyon, restaurant dekorasyon, mağaza dekorasyonu trendleri nelerdir? Nasıl olmalıdır? Nelerden sıkıldık? Nelere yoğunlaşmalıyız? İç Mimarlık firmamızı seçerken nelere dikkat etmeliyiz? Ayrıntılı bir sunum sizi bekliyor olacak. Yeni bir cafe, restaurant, mağaza sahibi olmak istiyor, nereden başlamanız gerektiğini bilmiyorsanız, bu yazımız sizin için güzel bir başlangıç. Daha fazlası için bizimle iletişime geçebilir, cafe dekorasyon, restaurant dekorasyon, mağaza dekorasyon önerileri alabilir, hayalinizdeki cafe konseptini, restaurant konseptini, mağaza konseptini hayata geçirebilirsiniz. Bir telefon kadar yakınız.

2019 popüler kahve mekan fikirleri

Kahve tüketimi, özellikle 15 – 25 yaş aralığının büyük bir kısmını belirlediği, tüketici kitlesi tarafından hızla artmakta, çoğalmaktadır. Ülkemizde yoğunlukla tüketilen kahve, kahve araştırmalarına dayanarak “Cafe Latte” olarak belirtilse de, 3. Ve 4. Dalga kahve tüketimi, kahve çekirdeğinin kaynağı, kavrulması ve demleniş biçimi ile ilgili bilinçlenmenin ardından “roastery” kimliği ile öne çıkan kafeler, restaurantlar giderek çoğalmıştır.

Gerek kahve çeşitliliği, gerekse servis edilişi biçimi ile öne çıkan kafelerin, restaurantların çoğalması ile birlikte ortaya birbirine oldukça benzer konseptlerde artan cafe, restaurant zincirleri ortaya çıkmıştır.

Farklı mekan arayışları içinde olanlar için siz müşterilerimize gelecek yıllarda popülerlik kazanacak trendlere bir göz atalım istedik….

popüler cafe önerileri

Bu yıl ve gelecek yıllarda sosyal medyanın gücü ve iletişimin kolaylaşması, iç mekânlarda ki her açıdan ayrıntının önemi olduğunu vurgulayacak. Seçilen malzemeler, tercih edilen ürünler, paylaşılmaya değer detaylara yönelmemiz büyük önem taşıyor. Çünkü her gelen müşteri mekân içerisinde birden fazla check-in ve/veya fotoğraf paylaşımı neticesinde, mekân sahiplerinin dolaylı yollardan reklamını yapmış oluyorlar.

Mekânın konumu, büyüklüğü ne kadar önemli olsa da çoğu zaman mekânı gösteren, müşteriyi çağıranın detaylar olduğunu kesinlikle ve kesinlikle unutmamalıyız. Sadece kahve servisi değil, müşterilerinize bir kahve deneyimi sunduğunuzu unutmamalı ve bu deneyimi özel kılacak detayları belirlemelisiniz. Bir kahvenin kırk yıl hatırı vardır sözünü de düstur olarak görmeli, ilk intibaının müşteriye karşı çok önemli olduğunu unutmamalıyız.

Geçmişe Dönüş

eksi konseptli cafeler

Sıkça karşılaştığımız, artık birbirinden ayrılamayacak kadar benzeyen endüstriyelleşmiş, endüstriyel tarzda tasarlanmış ve dizayn edilmiş kafeler, restaurantlar bu sene eski değerini ne yazık ki koruyamayacak ve bu konularda sorun yaşıyor ya da benzer kaygılarınız var ise lütfen Novarch Mimarlık ile iletişime geçiniz. Bu senenin trendlerinin en başında geçmişe dönüş ( retro,rustik tarzlar ) yer alıyor. Özellikle 70’li, 80’li, 90’lı yılların iç mekân trendleri, modern öğelerle harmanlanmış şekilde karşımıza çıkmaya hazırlanıyor.

Krom, nikelaj, bakır, pirinç, altın varak, pleksi, linolyum ve neon renklerin hakim olacağı mekanlar ön planda olacak. Parlak renkler, metalik dokunuşlar, renk geçişleri, desen üzerine desen uygulamaları ve risographlar iç mekânlarda kendini gösterecek detayları oluşturacak. Kurumsal kimlik çalışmaları da bu detaylardan nasibi alacak gibi gözüküyor.

2018 senesinde boy gösteren retro tarzı cafe ve mekan tasarımlarını 2019 yılında da sık sık göreceğimizi söylemek zor olmayacaktır. Önümüzdeki yıllarda da cafe tasarım trendi olarak retro, rustik tarzı sık sık göreceğiz.

Tercihlerimiz Cesur Olmalı

fark yaratan kafe fikirleri

Geçtiğimiz yıllarda sıkça karşımıza çıkan beyaza boyanmış ya da sıva ile bitirilmiş duvarlar tarih olmak üzere. 60’ların cesur renkleri pastel tonları, soluk renkleri yeniden hissetmeye hazır olun.

Pembe, kırmızı, türkuaz ve jet black olarak adlandırılan parlak siyah, mat altın ve orman yeşili tonları,renkleri sıkça tercih edilecekler arasında yer alacaklar…

Son 2-3 yılda artan rekabetli cafe sektöründe fark yaratmak için cesur adımlardan önümüzdeki yıllarda cafe trendlerinden de kaçmamanızı öneririz.

Endüstriyel Görünüm Kirliliğine Son

masif ahşap ürünlü cafeler

Masif ahşap, çıplak ampuller, aplikler, tuğla duvar, beton zemin… Tüm bu malzemeler şimdiye kadar sıklıkla kullanıldı ve artık trend olma yönünde monotonlaştı. Tüm bunları tekrarlamak yerine, kendi stilinizi bulmak, kendi konseptinizin detaylarını keşfetmek artık daha önemli hale geldi…

Doğallığın ön planda olduğu geçtiğimiz 2 yıl içinde bu trendlerin oldukça popüler olmasına bakılırsa gelecek yıllarda bu akımın süreceğini net bir şekilde söyleyebiliriz.

Vintage

vintage cafeler

Cafe, restaurant dekorasyonu bu yıl geriye dönüşlerle ön planda olacak. Eskiye, eski olana değer verme, yeniden değerlendirmek için kolları sıvama vakti geldi. Sadece yeniden değerlendirmek değil, eskiyi yenileştirmek, yeniyle iç içe tasarlamak ise ustalık gerektirecek konular arasında. Mekânınız için anlaşacağınız firma gerçekten bu konularda tecrübe etmiş, uygulama noktasında yeterliliği olmalı. Bu konularda destek almak için Novarch Mimarlık ile iletişime geçebilirsiniz.

Doğallık, Doğal olma Yolunda…

doğal ürünlerle cafe

Geçtiğimiz yıl sıklıkla karşılaştığımız yaprak desenli duvar kağıtları bu yıl da oldukça trend. Canlı veya yapay bitki tercihi, kurutulmuş bitkiler, bir dönemin vazgeçilmezi laguruslar iç mekânlarda kendilerini büyük ölçekte belli edecekler. Kuru görünümlü bitkilerin iç mekânlarda sıklıkla tercih edileceği bu yıl “pampas grass” ile de sıklıkla karşılaşacağız. Bu sene doğallığı abartmak tamamen serbest!

İletişim

retro cafe

Artık insanları motive ettiği düşünülen o bangır bangır müziklerden uzak, daha sakin, müziğin arka planda kalacağı ses düzenleri ki bu konuda gerçekten düzenleme ve uygulama noktasında ciddi tecrübe ve yatırım bütçesi gerektirmekte, bu sene tercih konusu olacaktır. İletişim ön planda olacak. Sabit ve büyük ölçekli ortak paylaşımlı mobilyalar daha sıcak iç mekânlar oluşturmamıza yardımcı olacaklar…

Mekân içinde Mekân

Gece hayatının resmiyeti ile günlük yaşamın rutini iç içe! Dönüşen mekanlar, farklı hizmetleri aynı çatı altında toplayan mekanlar bu sene çok trend olacak. Sadece bir cafe, restaurant değil, sosyal hayata hizmet eden bir mekan tasarlamanın artık zamanı geldi. Workshoplar, etkinlikler için ayrılmış bir bölüm, toplantı odası, özel organizasyonlar için kapatabileceğiniz bir bölüm ya da belirli saatlerde bara dönüşen bir cafe, restaurant konsepti düşünebilirsiniz. Bu şekilde mekân değişimi ve dönüşümü farklı farklı tarzda ve tipteki müşterilerinize hitap etme yeteneği kazandıracaktır.

Eski Püskü Malzemeler

yeni trend vintage cafeler

Bu yıl doğal ahşap ve taş malzemeler, metal, cam ve seramiğin önüne geçecek. Ahşap paneller iç mekânlara geri dönmeye hazırlanıyor. Duvar aplikleri ile dramatik aydınlatma, kızıl ışık tonları, egzotik mermerler tercih etmenin tam zamanı. Zengin ahşap görünümü, şık detaylar ile birleşerek kendini ön plana çıkaracak. Bu konularda hazırlık ve çalışma yapan, değişime ve gelişime uğrayan mekânlar diğer mekânlara göre birkaç adım önde olacaklar…

Aydınlatma Mükemmel Olmalı

aydınlık cafeler

Bu yıl aydınlatmanın ustalıkla kullanılması çok önemli. Çünkü aydınlatma bir mekân ne kadar özenli ve düzenli tasarlanırsa tasarlansın ışık açıları ve hesapları doğru yapılmadığı sürece kullanılan malzemelerin kıymetini gözler önüne serilemeyecek, mobilyaları sanki bir müzede sergilenir hissi ile yansıtamayacak, bu yüzden aydınlatmaların rolü çok büyük. Sıcak renklerde tercih edilecek aydınlatmalar, ayarlanabilir hatta renk değiştirebilir şekilde karşımıza çıkacak. Sıkı durun bu sene hepsi gerçekleşecek…

Sanat ve Sanatçının Kıymeti

sanatı mekana yansıtma

Tasarımcılar, bu yıl hiç olmadığı kadar çok çalışacak sanatçılarla. Mekânlar, kendilerine özgü sanatsal uygulamalarla özgün, taklit edilemez mekanlara dönüşecek böylece rakiplere göre ayrışacaktır.

Sanat mekânlarda yer almayacak, mekânın bir parçası haline gelecek. Bu şekilde uyum yakalanmış, mekânın tarzı günümüz trenlerine uygun halde görünecektir.

Koyu, Kapalı Renkler

koyu renkli cafe trendleri

Geçtiğimiz yıl gizliden gizliye kendini göstermeye başlayan, karanlık ve gizemli mekânlar, bu sene ön planda olacak. Koyu renklerin kullanımı artışta olacak. Gizemli bir iç mekân atmosferi yaratmak istiyor, siyaha kaçmak istemiyorum diyorsanız yılın renkleri arasında seçilen Pantone “Navy Blue” sizin için vazgeçilmez bir tercih olacaktır.

Mekânın bütününde ya da güçlü nüansların yaratımında tercih edebileceğiniz “Navy Blue” sadece bu yılın trendi değil, zamansız bir renk. Açık renklerle olduğu gibi, siyah gri koyu renkler için de uyumlu bir arka plan olan “Navy Blue” adeta zarifliğin ve şıklığın temsilcisi olacaklar. Yukarıda da bahsettiğimiz üzere pastel tonlar ve geçmişe açılan kapılar bu yıl rakiplerinize göre birkaç adım daha önde olacaklar.

Rahatlık, Konfor Bir Arada

rahat cafeler

Endüstriyel konseptte tasarlanmış mekanların aksine, rahatlığın ön planda olduğu bir tasarım anlayışı hâkim olacak bu yıl. Sadece güçlü bir cafe, restaurant dekorasyonu yeterli olmayacak. Servisi, ambiyansı ile bir bütün olarak rahatlığı sağlamak hedef olacak. Rahat mekânlar müşterilerinize kendi evinde ortamında hissi vereceğinden müşteri daha fazla vakit geçirecek ve dolaylı olarak, mekân bütçesine katkılar artacaktır.

Minimal / Anlamlı Olmalı

anlamlı cafeler

Özellikle küçük alana sahip cafeler, mekanlarda, etkileyici ve kaliteli bir mekanın anahtarı minimalizmden geçmekte. Ancak minimal olmak, etkiyi kaybetmek anlamına gelmemeli. Bu sebeple mekânın genelinde izlenilen minimalist anlayış, detaylarda bambaşka boyutlara taşınabilir. Minimalist mekânlar, detayların ön plana çıkması için bize fırsat oluşturur. İyi düşünülmüş, etkili detaylar ise özgün bir cafe dekorasyonu için oldukça önemlidir.

Minimalizm’de detaylar gibi kalitede de ön plandadır. Az ve öz kullanılan iç mekân elemanları, kaliteleri, malzeme bitiş ve detayları ile ön plana çıkmaktadır. Minimal olmak demek kaliteden ödün veremeyeceğiniz anlamına gelmektedir. Mutlaka dikkat edilmesi gereken konulardan biridir.

Bu sene popülerliğini koruyacak bu tarz mekânlarda mobilya ve detay seçimlerinde tasarımsal öğelere yer vermek sizi farklı kılacak ve fark yaratacaktır.

Duvar Kâğıtları Vazgeçilmez

duvar kağıtları cafeler için

Bu yıl duvar kâğıdı kullanımında gözle görülür bir artış olacak. Özel tasarım, desenli duvar kâğıtları, özellikle küçük cafe, restaurant dekorasyonu için büyük öneme sahip olacak. Cafe, restaurant konseptini oluştururken, grafik baskılı, geometrik desenli, çiçek ve yaprak baskılı özel tasarım duvar kâğıtlarını mutlaka inceleyin, size mekânınızın hikâyesini oluşturmanızda büyük fayda sağlayacak.

Bu konuda destek almak isterseniz lütfen Novarch Mimarlık ile iletişime geçiniz.

Çıtalar, Dekorlar

dekor çıta

Bu yıl, eskiye dönerek duvarlarımızda ve ürünler üzerinde çıtalar göreceğiz. Avangarda yönelik çalışmalar, modern çizgilerle birleşerek bir karışım elde edilecek ve bu yönde mekânlar ortaya çıkacaktır…

Masif Ahşabın Sıcaklığı

ahşap tasarımlar

Bir süredir ahşap kaplamalardan kaçınıyor olsak ta bu sene bir dönemin vazgeçilmezi olan bu uygulamaya atıfta bulunacağımız bir trend bizi bekliyor. Ahşabın oyularak ve işlenerek kimi zaman yekpare kimi zamansa farklı parçalardan oluşan panelleri, etkili aydınlatma ile kendini göstermeye hazırlanıyor. Özellikle hareketli ve hareketsiz mobilyalar üzerinde oyma çalışmaları rüstik bir hava yaratma olarak görülecektir.

Rengârenk

rengarenk cafeler

Gün geçtikçe yayılan “Unicorn” modası, iç mekân trendlerini oluşturan detaylar arasına girmekte. Gökkuşağı renklerinin kullanıldığı içecekler ve gıda boyalı yiyecekler hızla yayılım gösterecek.

Sadece yiyecek ve içeceklerde değil, cafe, restaurant dekorasyonu için de sıcak ve soğuk renklerin birbirleri ile bir arada kullanılacağı çarpıcı mekânlar bu yılın ilgi odağı olacak. Renkli oturma elemanları, gradient masa ayakları, rengârenk duvar ve zemin karoları tercih etmenin tam zamanı.

Pastel Tonlar

pastel tonda cafeler

Son yılların vazgeçilmez gri renk trendi bu yıl yerini pastel tonlarına bırakıyor. Pembeler, morlar, yeşiller, maviler, sarılar ve daha neler neler, pastel tonlarla iç mekan arka planlarında yer alacak.

Özellikle yılın rengi “Navy Blue” ile güzel bir uyum yakalamak istiyorsanız, detaylarda pastel tonlarına ağırlık verin. Bunun için destek almak isterseniz Novarch Mimarlık ile iletişime geçebilirsiniz…

Parlak Detaylar, Aksesuarlar

parlak detaylar

Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yılda altın detayları, iç mekânlarımızda sıkça kullanacağız. Sadece altın demek doğru olmaz, gümüş ve bronz da tüm parlaklığı ve yansıtıcılığıyla bu sene göz dolduracak.

Özellikle de altın detaylı duvar kâğıtlarına dikkat. İstediğiniz o özel etkiyi yaratmak için parlaklığın gücünü kullanmanın tam zamanı olduğunu düşünüyoruz…

Bir zamanların, en çok tercih edilen malzemelerinden olan pirinç yeniden aramıza katılıyor. Hızla yayılan altın modası, pirinç ile başka bir boyuta taşınıyor. Öncelikle aksesuarlarda zenginleşen pirinç detaylar, kapı kolları ve korkuluklar gibi iç mekan detaylarında da kendini göstermeye başlayacak.

Tekstil, Kumaş Ürünler

tekstilin cafe tasarımlarındaki önemi

Tekstil ürünleri ise dekorasyonda farklı bir konu ve malzeme. Moda sektöründe ön planda olan kadife kumaşlar iç mekânlarda da tercih konusu. Dokusu ve sağladığı his ile kadife kumaşlar, cafe, restaurant dekorasyonu için sıkça tercih edilir hale gelecek. Özellikle koyu renklerin kullanıldığı kadife kumaşlar ile pirinç detayların bir arada kullanılması, hem geçmişe bir atıf, hem de farklı formlarıyla gelecek yılların iç mimari trendlerini yansıtan nitelikte olacak. Bu konuyu asla göz ardı etmeyin.

Bu yıl yine bizi heyecanlandıracak trendlerle karşı karşıyayız. Elbette hedefimiz öne çıkan tüm trendleri uygulamak yerine, kendi cafe, restaurant konseptimizi oluşturmak ve kendi mekânımıza göre cafe, restaurant dekorasyonu yapmak olmalı. Bu yazımızda sizlere de yeni senenin cafe restaurant tasarım trendleri - 2019 yılının cafe-restaurant ve iç mekan tasarım trendlerinden bahsettik.

Siz de yeni girişimlerde bulunmak istiyor ancak bir yönlendirme arayışında iseniz, o zaman mutlaka bu yazımızdan sonra hayalinizdeki yeni fikirlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Cafe, restaurant tasarımı ve uygulama süreçleri için Novarch Mimarlık ile iletişime geçebilir, danışmanlık, projelendirme ve uygulama hizmetlerimizden yararlanabilirsiniz.

Bir kahve içmeye bekliyoruz…