İç Mimaride Günümüz Trendleri Nelerdir?

İç Mimaride Günümüz Trendleri Nelerdir?

Zaman ilerledikçe her konuda olduğu gibi iç mimarlık alanında da bazı trendler hakim olmaya başlıyor. Bu trendler insanların değişen hayatlarında, onların yaşam alanlarında maksimum fayda ve konforu elde etmelerine göre şekillenmektedir. Bu açıdan değerlendirildiği zaman günümüz iç mimari trendlerinde yaşam alanlarının daha geniş, ferah gösterilmesi, dar ve küçük mekanların dahi pratik kullanıma imkan veren biçimde tasarlanması söz konusu oluyor.

günümüz iç mimarlık trendleri

Aydınlık Ortamlar

Günümüzde tasarlanan iç mimarlık çalışmalarında genellikle daha geniş pencere stilleri dikkat çekiyor. Bu pencerelerin ortamların diğer özelliklerine göre tasarlanan, içeriye daha fazla ışığın girmesini sağlayan bir biçimde düzenlenmesine tanıklık ediliyor. Genellikle salonlarda kullanılan bu geniş pencereler, kişisel zevklere göre farklı modeller ile tasarlanabiliyor. Hatta özellikle yüksek katlı binalarda, şehir manzarasının daha başarılı biçimde görülebilmesi adına yere kadar uzanan geniş pencere stilleri son zamanlarda sıklıkla tercih edilmektedir. Bu durumun nedeni, büyük şehirlerde çok fazla doğa ile iç içe zaman geçirmeye fırsat bulamayan kimselerin, gün ışığını daha fazla almalarına yardımcı olmak aynı zamanda mekanlarda estetik bir görünüm sağlamaktır.

aydınlık iç mimarlık çalışmaları

Retro Tasarımlar

Eski zamanlara özlem duyanların tercihleri arasında yer alan retro modası, günümüz iç mimarlık firmaları tarafından da dikkate alınıyor. Buna göre mekanlarda eski zamanları çağrıştıran ufak dokunuşların kullanımı söz konusu. Özellikle 80'li yıllar ve hatta tercihlere göre daha öncesindeki zamanların tarzını yansıtan uygulamalar, son zamanların iç mimari çalışmalarında önemli bir yere sahip. Buna göre duvarlarda uygulanan bazı küçük detaylar, odaların pencere stilleri, kapıların biçimleri eski zamanları çağrıştıran şekillerde tasarlanabiliyor. Buna ek olarak metal çağrışımlı, özellikle bakır, pirinç renklerinin kullanımı da bu stilde önemli bir yere sahiptir. Retro tasarımlar 2018-2019 yıllarının trend iç mimarlık konularındandır.

iç mimarlıkta retro trend

Dar Alanları Değerlendirme Çalışmaları

Çağımızda hizmet sunan iç mimarlık şirketleri yaptıkları çalışmalarda küçük alanları daha kullanışı bir hale getirmeye çalışıyorlar. Buna göre günümüzde inşa edilen evlerin hepsinin çok geniş ve ferah bir kullanım alanına sahip olmadığı biliniyor. İnsanların satın alma gücüne ve ihtiyaçlarına göre farklı boyutlarda tasarlanan evlerin en kullanışlı hale getirilmesi, başarılı bir iç mimar çalışması ile sağlanabilir. Örneğin çok küçük bir evde mutfak için geniş bir alan ayrılamıyorsa Amerikan mutfak tasarımı yapılması, mekandan tasarruf etmeye aynı zamanda şık bir mutfak görünümü sunmaya yardım etmektedir.

Aynı şekilde küçük evlerde oda kapılarının açılıp kapanması geniş bir yer kaplayacağı için sürgülü kapıların kullanılması da bu çalışmaların içerisinde değerlendirilmektedir. Bu tür uygulamalar banyoları çok küçük olan evlerde de ortaya hayli şık tasarımlar çıkarmaktadır. Banyolarda geniş küvetleri koymak yerine, şık görünen duş bölmeleri kullanmak, daha küçük ama şık lavabo ve banyo tezgahı modellerinin kullanılması, mekanları daha kullanışlı bir hale getirmektedir. Bu tasarımlar son zamanda özellikle büyük şehirlerde ve istanbul iç mimarlık firmaları tarafından benimsenmektedir.

kullanışlı alanlar yaratma