Kafe Dekorasyonlarında Mobilya ve Aksesuar Seçimleri Nasıl Olmalı?

Kafe Dekorasyonlarında Mobilya ve Aksesuar Seçimleri Nasıl Olmalı?

İşletme ve mekan sahipleri için kafe dekorasyon seçenekleri iç mimarların ekip çalışmasıyla şekilleniyor. Aksesuarlardan mobilyalara, ışıklandırma havalandırma sistemine kadar her detay kafelerin dekorasyonunda önemli bir rol oynamaktadır.

Kafe Dekorasyonlarında Tercih Edilebilecek Moda Akımları:

Ana akım kafe dekorasyon modelleri tek tip gibi görünse de sunduğu çeşitlilikler ile sıklıkla tercih ediliyor. Bu akımlardan sadece biri seçilerek genel bir atmosfer yaratılabilir.

1- Vintage ve Retro Tarzlar: Günümüzde özellikle kahve kafe mekanlarında tercih edilen iki tarz mevcut. Her ikisi de nostaljik etkilere sahip olan nüanslarla birbirinden ayrılmaktadır. Modern bir stil ile imal edilmiş ancak eski gibi görünen dekoratif tercihler için retro tarzındaki aksesuarlara yönelinmelidir. Tamamen eski olan ve klasik dışa vurumları da bünyesinde barındıran tarzlar ise Vintage olarak tanımlanıyor. Vintage stiline sahip tablo ve duvar kağıtları dışında plak ve gramofon gibi özgün aksesuarlar da kafe dekorasyon planlarına eklenebilir.

2- Klasik ve Minimal Tarz: Daha çok pastel renklerin ağır bastığı klasik ve minimal tarz da kafeler için tercih edilebilir. Duvar askılı metal tabelaları ile birlikte zenginleştirilebilir.

3- Pop Art: Pop Art resimli duvar kağıtları son on yılın popüler kafe aksesuarları arasında yer alıyor. Herhangi bir montaj işlemine gerek kalınmadan yapıştırılarak uygulanması da pratik görülmektedir. Özellikle kafelerini çok daha zengin renklerle dekore etmek isteyenler için idealdir.

Kafelere Özel Tasarım Aksesuar ve Mobilyalar

Tıpkı ev ve ofislerde olduğu gibi kafeler için de özel tasarım mobilya ve aksesuar üretimi yapılmaktadır. Birçok farklı modanın ve dekorasyon fikrinin rahatlıkla sentez yapılabileceği, orijinal seçeneklerdir.

Kişiler aklındaki aksesuar tercihlerini üretici firmalara ve iç mimarlara aktarılabilir. Ölçüler ve renk seçimleri tamamen müşteriye bırakılmaktadır. Müşteriler üretim süreçlerine direkt olarak katılım göstererek tamamen orijinal ve kendine has çizgilerde dekorasyon fikirlerinin gerçeğe dönüşmesi sağlanmaktadır.

Kafelerde Aksesuar ve Mobilya Seçimleri Neye Göre Yapılmalı?

1- Mekanın genişliğine ve kat sayısına göre: Mobilya ve aksesuarların ölçü ve sayısı, mekanın genişliği baz alınarak seçilmelidir. Mümkün olduğunca kullanışlı ve ferah mekanlar için her kat ekonomik kullanılmalıdır. Çok fazla aksesuar göz yorucu olabildiği gibi, fazla sayıdaki mobilyalar da dekoratif bütünlüğü bozabilir.

2- Gelen müşteri kitlesinin yaş ortalamasına göre: Kafeye gelen müşteri kitlesinin genel yaş ortalamasına göre tercihlerde bulunmak mantıklı olmaktadır. Daha çok genç kitleye hizmet veren mekanlar için daha dinamik ve modern mobilyalar seçilebilir. Müşteri kitlesi 40 yaş üstü olan işletmeler ise sade ve minimal tasarımlara ağırlık vermelidir.

3- Bütçeye göre: Her bütçeye uygun mobilya ve aksesuarlar kataloglarda bulunmaktadır. Seçim yaparken fiyatlar atlanmaması gereken bir diğer önemli noktadır.

Kafelerde Doğal Masif ve Ahşap Dönemi

Ofislerde ve evlerde olduğu gibi kafelerde de doğal masif ve ahşaptan yapılma mobilyalar sıklıkla talep edilmektedir. Son beş yılın modası olan ahşap ürünler, dekoratif olduğu kadar insan ve çevre sağlığına uygunluğuyla da tercih sebebidir.