Montessori Çocuk Odası Tasarımı Nasıl Yapılır?

Montessori Çocuk Odası Tasarımı Nasıl Yapılır?

Çocuklar için farklı çocuk odası tasarımları bulunmaktadır. Ancak son yıllarda moda haline gelen çocuk odası dekorasyonu vardır. Bu dekorasyon montessori çocuk odası dekorasyonudur.

Montessori çocuk odası dekorasyonu çocuklara yardım almadan ihtiyaçlarını karşılama fırsatı sunmaktadır. Böylece çocukların gelişimine büyük destek sağlanmaktadır. Son yıllarda iç mimarlık sektöründe önde gelen çocuk odası tasarımı olduğunu da söylemek mümkündür. Bu tasarım sayesinde çocuğunuz kendi kendini idare edebilmeyi öğrenecek. Profesyonel bir iç mimar desteği ile işlevsel ve şık bir montessori tasarımı oluşturmak mümkündür.

1. Minyatür Masa Sandalyeler

Montessori dekorasyonunda her şeyin küçük boyutlarda olanı tercih edilmektedir. Bu konuda ise ilk sırayı minyatür masa sandalyeler almaktadır. Büyük boyutlarda masa sandalyeler çocuğunuzun zaman zaman destek alma ihtiyacı duymasına sebep olmaktadır. Bu durum ise kendisini yetersiz hissettirecektir.

Minyatür masa sandalyeler ile yemek yemek, resim yapmak ve etkinlikler yapmak oldukça etkili olmaktadır. Bu masa sandalyeler aynı zamanda çocuk odasına rengarenk ve şık bir hava katacaktır.

2. Küçük Boyutlarda Elbise Dolapları

Her şey çocuğunuz boyuna uygun olarak tasarlanıyor. Çocuğunuzun kendi kıyafetini seçerek giyebileceği, tekrar asabileceği askılıklar bu tasarımın bir parçasıdır. Dekoratif olarak modern bir görüntü sağlayan bu elbise dolapları, genellikle ahşaptan üretilmektedir.

Ahşap çocuk sağlığı açısından olumsuz etki oluşturmayacak bir malzemedir. Bu sebeple iç mimarlık şirketleri tarafından çocuk dekorasyonunda en çok tercih edilen malzeme olduğunu söylemek mümkündür.

3. Montessori Yatak Dekorasyonu

Alışkanlıkların sınırlarını zorlayan bir diğer unsur da montessori yataklardır. Bu yataklar, normal yataklardan tamamen farklıdır. Çocuğun uyandığı zaman herhangi bir destek almadan yerinden kalkmasını sağladığı da bilinen bir gerçektir.

Odaya kurulduktan sonra oldukça estetik görünüm sunan yataklar, basit bir tasarıma sahiptir. İç mimaride bu yataklar çeşitli ışıklandırma unsurları süslenmektedir. Genellikle iç mimarlık firmaları farklı yatak tasarımları ile yaratıcı sunumlar oluşturmaktadır.

4. Oyuncak ve Kitap Rafları

Bu tasarımın en önemli parçalarından biri de oyuncak ve kitap rafları olarak bilinir. Çünkü çocuğun sıklıkla kullandığı alanlar olduğu bilinen bir gerçektir. Kendi oyuncaklarına ulaşmak isteyen ve resimli kitaplara göz gezdirmek isteyen çocuklar yetişkinlerden destek almamalı. Bunun yerine kendi boyuna uygun raflardan destek almalıdır.

Raflar boydan kısadır. Ancak ebat olarak geniş tasarlandıkları söylenebilir. Böylece çocuk odasını karmaşadan kurtarmak için etkili bir dekorasyon oluşturulabilir. Oyuncaklar ve kitaplar, raflara kategoriler halinde yerleştirilirse daha basit bir ortam oluşturmak mümkün hale gelir.

5. Güvenli Çocuk Odası Dekorasyonu

Evlerin en hassas bölümlerinden biri olan çocuk odaları iç mimarlık ofisleri tarafından fazlasıyla önemsenir. Bu sebeple geliştirilen Montessori çocuk odaları, oldukça güvenlikli bir ortam sağlar. Çünkü tüm dolaplar ve raflar çocukların boyuna uygundur. Bu sebeple de çocukların üzerine yıkılma riski tamamen ortadan kalkmaktadır.

Ebeveynler rahatça kahvelerini yudumlarken çocuklar kendi özgür ortamlarının dekoratif zenginliği ile vakit geçirme imkanı yakalar.