Mutfak Dekorasyonunda Duvar Tasarımı

Mutfak Dekorasyonunda Duvarların Kullanımı

Mutfağın oldukça şık ve kullanışlı bir mekana dönüştürülmesi etkili bir mutfak dekorasyonuyla mümkün olacaktır. Mutfak duvarlarının kullanımı ise dekorasyonu etkileyen en önemli unsur oluyor. Mutfakları şık ve kullanışlı mekanlara dönüştürürken duvarların nasıl kullanılması gerekiyor. Bu konuda çeşitli iç mimarlık dekor çalışmaları ve fikirleri bulunuyor. Duvarın etkili kullanımı için tasarım aşamasında ilk olarak mutfağın büyüklüğü ve ışık alma durumu göz önünde bulunduruluyor.

Böylece kullanıcıya rahat ve kullanışlı bir mutfak sunacak dekorasyonu yapmak mümkün oluyor. Küçük ve dar mutfaklarda duvarın hem renk olarak hem de kullanış olarak alanı daha geniş göstermesi gerekiyor. Daha geniş mutfaklarda ise duvarı daha özgür ve tasarlamak mümkün oluyor. İç mimar çalışmalarını sürdürürken, duvarın çeşitli kısımlarını pratik kullanım alanı olarak tasarlayabiliyor. Bu da duvara işlevsellik kazandırıyor ve dar mutfaklarda son derece başarılı çözümleme örneği oluyor.

mutfak dekorasyonu duvarlar

Mutfak Duvarında Pratik Çözümlemeler

Mutfak duvarlarının etkili kullanımı ve işlevsellik kazanması küçük mutfaklarda oldukça önem kazanıyor. Bu aşamada ise mutfağın genel dekoruna uygun formlarda çeşitli çalışmalar duvar yüzeyine uygulanabiliyor. Geometrik şekillerden oluşturulmuş bir duvar rafı ile duvarın oldukça estetik görünmesi sağlanabiliyor. Bu duvarda oluşturduğu görüntünün yanında pratik bir şekilde mutfak eşyalarının da daha kolay kullanılması ve mutfağın daha düzenli olmasına yardımcı olabiliyor. Diğer bir pratik uygulama ise mutfak duvarında şık bir desen ya da figür yapılabiliyor. Bura da ise bu figür etkili bir askı olarak kullanılabiliyor. İç mimarlık firmaları arasında kendine has tasarımları uygulayarak ön plana çıkmak mümkün oluyor. Modern ve şık mutfak dekorasyonlarında geniş mutfaklar için de etkili duvar kullanımları bulunuyor. Geniş bir mutfakta duvarlarda kullanılacak asma raf sistemleri çeşitli obje ve bitkilerle süslenebiliyor. Ya da duvarda şık bir etki uyandıracak tablo tercih edilebilmektedir.

Mutfak Duvarında Renk ve Kaplama Malzeme Seçimi

Mutfağın boyutuna göre renk seçimi her zaman ilk yapılması gereken dekorasyon kuralı oluyor. Dar ve ışık almayan konuma sahip mutfakların duvarlarında açık ve ışığı yansıtacak renkler tercih ediliyor. Daha geniş ve ferah aydınlık mutfaklarda ise gözü yoran açık renklerden çok daha koyu tonlar ve pastel renkler tercih ediliyor. Böylece mutfağın daha orantılı boyutlarda algılanması sağlanıyor. İç mimarlık şirketleri kendi tasarım çizgileri olsa da kullanıcının isteğine göre çözümleme uygulamayı tercih ediyor.

Mutfak duvarı malzeme seçiminde de kullanıcıya artık sadece fayans seçeneği değil farklı özelliklerde malzeme seçeneği sunuluyor. Seramik, neme dayanıklı boya, ahşap, tuğla, doğal taş bu malzemelerden sadece birkaçı oluyor. İstanbul iç mimarlık firmaları müşteriye mevcut mutfak özelliklerine ve oluşturulmak istenen mutfak konseptini destekleyecek nitelikte duvar kaplama malzemesi önerisinde bulunuluyor. Mutfağın yine etkili ve tüm kullanım şartlarında rahatlıkla kullanılmasını sağlayacak kaplama malzemeleri çeşitli teknikler ile duvarlarda kullanılıyor.

mutfak duvarı