Ofis Tasarımında Dikkat Edilmesi Gereken Ayrıntılar Neler?

Ofis Tasarımında Dikkat Edilmesi Gereken Ayrıntılar Neler?

2019 yılı itibariyle ofis tasarım seçenekleri çok yönlü olarak ele alınıyor ve bu şekilde servis ediliyor. İç mimarlar ile birlikte çalışıldığı takdirde estetik ve kullanılabilirlik düzeyi yüksek ofis tasarım modellerine sahip olmak mümkündür. Bu alanda dikkat edilecek en önemli unsurlar teknik ve estetik değerlere karşılık geliyor.

Ofis Tasarımında Öne Çıkan ''Teknik'' Detaylar

Ofis tasarımlarında estetik ayrıntılar kadar teknik detaylar da önemlidir. Bu detaylar, personellerin performanslarını arttırmaktadır.

1- Minimal Ofis Tasarımları: Çok daha az eşya ve mobilya ile dekore edilmiş ofisler, ferah bir çalışma sahası oluşturuyor. Hareket serbestliği sağlaması açısından da büyük oranda tercih ve talep ediliyor.

2- Havalandırma: Özellikle sil baştan dekore edilen ofislerde havalandırmaya gereken önem verilmeli. Küçük fanlar işlevsel olduğu kadar dekoratif bütünlüğe eşlik edecek kadar estetik gereçler olarak kullanılabilir. Aksesuar kataloglarında fan ve havalandırma sistemleri de bulunmaktadır.

3- Aydınlık Ortam: Tasarımların teknik detaylarında bir diğer önemli nokta, aydınlatmadır. Gömme ve led ışıklar modern ofis tasarımları için tercih edilebilir.

Ofis Tasarımında Estetik Ayrıntılar ve Seçenekler

1- Mobilya Seçimleri: Ofis mobilyaları çalışma masalarından başlayıp koltuk ve sehpa seçimlerine kadar uzanıyor. İç mimar firmalarının kataloglarında yer alan tüm mobilya çeşitleri incelenmeli. Aynı zamanda fiyat ve ürün karşılaştırması yapılarak estetik olduğu kadar hesaplı tercihlerde bulunulmalı.

Göze hoş gelen bir estetik dokuya sahip olan seçimler ofis ortamlarını baştan aşağı değiştirecek tasarım gücüne sahiptir. Bu nedenle acele kararlar vermek yerine tüm alternatifleri değerlendirmek çok daha makul olacaktır.

2- Çalışma Masalarında Seçenekler: Son yılların modası olan doğal ahşap görünümlü çalışma masaları tercih listesinin ilk sıralarında yer alıyor. Ceviz ve kayın gibi ağaçlardan üretilen bu masalar çok yönlü bir hizmet kalitesi vaat ediyor.

Tamamen uzun ömürlü olan masif çalışma masalarının garanti süreleri 2 yıl ile 5 yıl arasında değişiyor. Ofislerinde kalıcı değişimler yaratmak isteyen ilgililer, bu masaların insan ve çevre sağlığına tamamen uyumlu olduğunu da unutmamalı. Çekmeceli masa türleri de tercih edilebilecek bir diğer seçenektir.

Çekmeceleri ve özel kapalı bölmeleri sayesinde masanın üstündeki dağınıklıklar tamamen ortadan kalkmaktadır. Çok daha derli toplu ve nezih görünümler için ideal kabul edilmektedir.

3- Toplantı Salonlarına Özel Seçenekler: Yönetici mobilyaları olarak da nitelendirilen bu ofis tasarım modellerinin geneli lazer kesim sac ayaklarına sahiptir. Geçtiğimiz yıllarda kare ve dikdörtgen olan versiyonlarından çok oval masalar toplantı ve eğitim salonlarında değerlendiriliyor.

Çok daha az yer kaplaması ve göze hoş gelen bir tasarım ölçeğine sahip olması, tercih edilmesindeki en önemli faktörlerdir. Sümen ve tabla kısımları müşteri istekleri baz alınarak özel formlarla süslenmiştir. Ofisteki ihtiyaca göre 6 ve 12 kişilik oval masaların siparişi verilebilir.

Halı, perde, sehpa ve abajur gibi küçük aksesuar detayları ile birlikte ofis tasarımları nihayete erdirilir. Dekoratif bütünlük için her ayrıntıya gereken önemin verilmesi gerekiyor.