Ofis Tasarımının Püf Noktaları Neler?

Ofis Tasarımının Püf Noktaları Neler?

Genellikle bir iç mimar ile birlikte değerlendirilen ofis tasarım seçenekleri birçok açıdan önem teşkil ediyor. Söz konusu tasarımların getirileri sadece estetik düzlemde kendini göstermez. Çok daha şık ve rafine bir şekilde dekore edilen ofislerde performanslar da aynı oranda artmaktadır. Bu önemin farkına varan iş yeri sahipleri genellikle profesyonel yardım almaktadır.

Ofis Tasarımında İç Mimarlar ile Çalışmanın Getirileri

1- Zamandan Tasarruf Etmek: Yardım almadan yapılan ofis tasarım düzenlemeleri çoğunlukla beklenen etkiyi yaratmamakta ve zaman açısından da büyük bir kayba yol açmaktadır. Ofislerin tasarımında profesyonel destek almak ise son yıllarda sıklıkla tercih ediliyor. Geniş hacimli ofislerde bile bir haftayı geçmeyen düzenlemeler ofislerin kısa sürede yeniden kullanıma açılmasını da olanaklı hale getiriyor.

2- Yeri Çok Daha Ekonomik Kullanmak: Özellikle küçük ve orta hacimli ofislerde mekanı çok daha ekonomik kullanmak gerekmektedir. Mobilyaların iç içe geçtiği, aksesuarların estetik görünmekten çok fazlalık olarak görüldüğü ofisler yerin ekonomik olarak kullanılmamasından ileri geliyor. Birlikte çalışılacak uzman bir iç mimar ile bu sorunların üstesinden gelmek mümkündür.

3- Özgün ve İlgi Çekici Detaylarla Tasarımı Tamamlamak: İç mimarlar ev ve kafe tasarımlarında olduğu gibi ofis tasarım seçeneklerine de kendi imzasını taşıyan özgün nitelikler katmaktadır. Mobilya seçimi kadar onların düzenlenmesi ve birbirleriyle olan uyumları da oldukça önemlidir. Her ayrıntıya azami oranda dikkat gösterilir. Tasarım tamamlandıktan sonra beğenilmeyen yerlere mimarlara aktarıldığı takdirde gerekli düzenlemeler de yapılır.

Ofis Tasarımında Araştırma ve Keşif

Hem internet hem de çeşitli markaların katalogları araştırma ve keşif noktalarında yardımcı olmaktadır. Asla tek bir markanın seçenekleri ile sınırlı kalmamak önem arz ediyor. Onlarca farklı katalogda alıcıların beğenisine sunulan yüzlerce çeşit mobilya arasından yapılan seçimler çok daha isabetli olacaktır. Keşif için de iç mimarlar ile çalışılabilir, farklı uzmanların görüşleri karşılaştırılabilir.

Ofisler İçin Özel Tasarım Mobilyalar

Çok daha benzersiz tasarımlar için özel tasarım ofis mobilyaları tercih edilebilir. Sayısız alternatifleri bulunan bu ürünler birden fazla stili bünyesinde barındırdığı için diğerlerine oranla çok daha zengin bir vizyona sahip olmaktadır. Özel tasarım raflar ilk seçenekleri oluşturuyor. Raf sayısı tamamen alıcıların beğenisine ve ihtiyacına göre belirlenebilir. Raf sayısı 2'den başlayıp 6'ya kadar uzanan modeller mevcuttur. Özel ceviz cilaları ile kaplanmış olan bu raflar aynı zamanda kitaplık olarak da kullanılabilir. Aynı zamanda saksıların, vazoların ve çeşitli dekoratif fincanların temsili için de ideal aksesuarlardır.

Tamamen özgün tasarımlarla üretilen yönetici masaları da bir diğer seçenektir. Ayakları ve yan kısımları metal ve çelik kaplamalı olan versiyonları mevcuttur. Masanın kendisi doğal masif ile imal edilirken koltuk ve masalar özel deri kumaşı ile imal edilmektedir. Ahşabın sadeliğini deri ürünlerinin kalitesiyle birleştirmek isteyenler özel tasarım mobilyalarla ofislerini çok daha dekoratif hale getirebilir.