Orijinal Ofis Tasarımlarında Etkili Dokunuşlar Nelerdir?

Orijinal Ofis Tasarımlarında Etkili Dokunuşlar Nelerdir?

Ofis, çalışanlar için aslında bir nevi özgürlük alanıdır. Dilediğiniz gibi tasarlayabileceğiniz bir ofiste motivasyonu yükseltmek çok daha kolay olacaktır. Başarılı projelere imza atmanın ilk adımı da çalışılan ortamın ferah ve orijinal olmasından geçmektedir. Bu konuda profesyonel iç mimarlık firmaları kaliteli dokunuşlar için yardımcı olmaktadır.

Profesyonel bir iç mimar ile ofisinize renk katmak mümkündür. Yaratıcı bir ofis tasarımı firmaların müşterilerinin karşısındaki duruşunu olumlu yönde etkileyen ilk etmendir. Tasarım aşamasında markanızı ön plana çıkaracak dokunuşlar yapmak önemlidir. Renklerin uyumu ve ofisin eşya kombinasyonuna da dikkat edilmelidir. Ayrıca ofiste dinlenme ortamları iyi ve doğru şekilde ayarlanmalıdır.

Renklerin Eşsiz Uyumu

Ofisinizde hangi renklerin tercih edildiğinden çok seçilen renklerin birbiriyle uyum içinde olması önem taşımaktadır. Dinlenme salonları, toplantı salonları ve çalışma ortamı renk seçimi birbirinden farklı olmalıdır.

Örneğin; ofiste çalışma ortamı daha canlı ve çalışanların motivasyonunu yükseltici renklerden oluşmalıdır. Ayrıca marka patentini de ön plana çıkaran tasarımsal zevkler de kendini göstermelidir. Özellikle müşterilerin ağırlandığı salonlar dikkat çekici detaylardan oluşturulmalıdır.

Çalışma ortamının renk seçimi aydınlatma sistemi de baz alınarak gerçekleştirilmelidir. Ortamın gündüz vakti ne kadar doğal ışık aldığını dikkat edilmesi de önem taşıyan unsurlardan biridir. Bu noktada tecrübeli iç mimarlık şirketleri kaliteli tasarım önerileriyle etkili bir ofis ortamı yaratmanıza yardımcı olacaktır.

Aydınlatma Tercihleri

Söz konusu bir çalışma ortamıysa aydınlatma oldukça büyük önem taşır. Aydınlatma unsurları ile oldukça dekoratif bir ortam oluşturmak mümkündür. Ayrıca ofis ortamında loş ışık kabul edilemez bir unsurdur. Aydınlatma ürünlerinin seçimi sırasında doğru ışıklandırma tercih edilmelidir. Ofiste bulunan her çalışma alanı eşit şekilde aydınlatılmalıdır. Bir alan fazla ışık alırken diğer alanda loş bir ışıklandırma söz konusu ise ortam genel anlamda olumsuz etkilenecektir.

Ofis Ürünlerinin Seçimi

Ofis ürünleri bir ofisi tamamlayan en önemli unsurlardır. Sandalyeler, geniş masalar, koltuklar, tablolar ve akla gelebilecek pek çok malzeme sıralanabilir. Ürünlerin seçiminde öncelikle çalışma koşulları önem taşımaktadır. Yoğun bir çalışma kadrosuna sahip olan firmalar özellikle geniş toplantı masalarına yer vermelidir.

Geniş toplantı masaları en fazla iç mimarlık ofisleri tarafından tercih edilmektedir. Ayrıca sandalye ve koltuk seçimi de önem taşımaktadır. Çalışanların sandalyeleri rahat çalışmaya imkan tanıyan nitelikte olmalıdır. Aynı zamanda omurga sağlığına zarar vermeyecek özelliklere sahip olmalıdır. Ancak gevşemeye sebep olacak rahatlıkta tasarımlar önerilmez.

Ofis ortamını daha orijinal gösterecek olan dikkat çekici tablolar da kullanılmalıdır. Bu tablolar markanızın niteliklerini ön plana çıkardığı taktirde daha avantajlı olacaktır.

Ofis Tasarımında Şık Detaylar

Günümüzde ofis tasarımları profesyonel iç mimarlık şirketleri tarafından yapılmaktadır. Bu şirketler, tasarımları küçük detaylarla güçlendirmeyi tercih ediyor. Özellikle küçük süs bitkileri, renkli alanlar ve buna benzer detaylarla dekoratif şıklık yakalanır. Bazen müşterilerin ağırlandığı ve beklediği alanlara özel dokunuşlarla renk katılmaktadır. Verimli çalışma ortamı oluşturmak adına kaliteli dokunuşlar yapmak gerekir.