Verimli Bir Ofis Dizaynı Nasıl Yapılır?

Verimli Bir Ofis Dizaynı Nasıl Yapılır?

Ofisler, sunulan hizmetlerin görünen yüzüdür. Başarılı bir ofis dekorasyonu ve dizaynı, yapılan çalışmaların niteliğini ortaya koyar. Ofislerin verimli kullanılması, birçok yönden avantaj sağlayacaktır. Bu sayede çalışmak için yeterli alan elde edilir. Ve ofisi ziyarete den müşteriler, kendilerini rahat bir ortamda hissederler.

Ofislerde Yalıtım

Ofis ortamı, sessizliğe ihtiyaç duyar. Gürültülü ortamlarda çalışanlar kendilerini huzursuz hissederler. Günümüzde ofislerde ses yalıtımını sağlamak adına başarılı ürünler mevcut. Bunların başında da camlı ofis bölmeleri geliyor. Bu bölmeler özellikle küçük ofislerin verimli kullanılması adına fayda sağlamaktadır.

Kullanılan cam malzeme, verimli ofis dizayn adına değer taşımaktadır. Ayrıca bu camlar ofiste ses yalıtımını sağlamanın önemli bir yoludur. Yapılan araştırmalar, ofis çalışanlarının kendilerine ait bölmelerde çalışmasının olumlu yönlerini ortaya koymaktadır. Bununla birlikte sessiz ortamlar, verimi arttıran unsurlardır.

Duvar Renklerinin Seçimi

Ofislerin verimli bir şekilde tasarlanması için duvar renkleri de değer taşır. Duvarlarda kullanılan renkler, çalışanların ruh haline etki eden bir unsurdur. Bu açıdan bakıldığında ofislerde mümkün olduğu kadar açık duvar renklerinin seçilmesi önerilir. Kasvetli bir çağrışımı olan kahverengi tonları gibi koyu renklerde kaçınılmalıdır. Bunun yerine ofis mobilyalarının ve dekorasyonunun genel tarzına uygun açık renkler seçilmelidir. Örneğin,

- Açık mavi

- Kum beji

- Krem rengi

- Beyaz tonları kullanılabilir.

Bunlarla birlikte ofiste canlı bir hava oluşturmak için kırmızı, canlı yeşil tonları kullanılabilir. Ofiste koyu renk duvarlar tercih edilecek ise, bunun her duvarda olmaması önemlidir. Koyu renkler açık renklerle kombin edilebilir.

Ofis Mobilyalarının Özellikleri

Günümüzde ofis dizayn etmek adına oldukça çeşitli mobilya seçenekleri mevcut. Bunların doğru seçilmesi de ofis tasarımı için önem taşıyor. Seçilecek ofis mobilyalarının görünümü elbette çok önemli. Mobilyaların, ofisin genel görünümü ile uyum içerisinde olması şarttır. Kullanılan mobilyanın, ofiste tam olarak bir bütünlük yaratması tercih edilir.

Mobilyaların görünümü kadar rahatlığı da oldukça büyük değere sahiptir. Özellike ofiste saatlerini geçiren çalışanların rahat edebileceği mobilyalar tercih edilebilir. Ofisi ziyaret eden müşterilerin oturacağı koltukların konforlu da önem taşımaktadır. Bu kriterlere uyularak seçilen mobilyalar başarılı ofis dizayn ögeleri olarak kabul görürler.

Ofiste Aydınlatma

Ofislerin aydınlatılması, ofis dizayniçin en önemli unsurlardan biridir. Karanlık ofis ortamı, çalışanların bundan olumsuz etkilenmesi demektir. Buradan hareketle ofiste mümkün olabildiğinde gün ışığından yararlanmak gerekmektedir. Ofis pencerelerinin geniş ve ferah olması önem taşır. Pencerelerden gelen ışığın doğru yansıtılması da değerlidir. Bunu sağlamak adına ofisin bazı bölümlerinde ayna kullanılması tavsiye edilir.

Ofislerde yapay aydınlatma için ise, modern aydınlatma ögelerinden yararlanılabilir. Son dönemlerde tavanlarda kullanılan spot aydınlatmalar, özellikle tercih edilmektedir. Ofisin bazı kısımlarında duvarlarda aplik kullanımı da oldukça yaygındır. Kullanılan aplikler, aynı zamanda şık bir görünüm sunmaktadır. Uzmanlar ofislerin aydınlatılmasında sarı ışıktan çok beyaz ışığın tercih edilmesini önermektedir.